Jak rozpoznać zwyrodnienie stawu biodrowego?

endoproteza biodra

Nie zawsze ból biodra zwiastuje chorobę zwyrodnieniową. Okazuje się jednak, że w większości przypadków tak się właśnie dzieje. Jeśli tego rodzaju schorzenie zostanie właściwie zdiagnozowane jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, endoproteza biodra nie będzie koniecznością. Jeśli jednak problem zostanie zbagatelizowany, zwyrodnienie biodra szybko doprowadzi do kalectwa. Dowiedz się na ten temat więcej, by jak najdłużej cieszyć się pełnym zdrowiem.

Najpierw ból nie jest silny i nie towarzyszy stale. Pojawia się przede wszystkim podczas wstawania albo pochylania. Właśnie to są pierwsze sygnały, które powinny zaniepokoić i być przesłanką do odwiedzenia specjalisty, który zleci kompleksowe badania w kierunku zwyrodnienia. To optymalny czas, by zacząć działać i zahamować postęp choroby. Jeśli chory wykaże brak reakcji, ból będzie coraz silniejszy, będzie też powtarzał się częściej, aż wreszcie będzie towarzyszył stale. Co więcej, pacjent zacznie uskarżać się na ból podczas poruszania się i chodzenia, sama bolesność biodra może być na tyle silna, że będzie promieniować do kolan, przez co chory może utykać. W skrajnych przypadkach zostanie unieruchomiony w łóżku, a każdy krok będzie dla niego męczarnią, wtedy endoproteza biodra będzie jedynym ratunkiem, by wrócić do normalnej aktywności.

Kto narażony jest najbardziej na chorobę zwyrodnieniową? Przede wszystkim osoby z nadwagą i otyłe, które zbytnio obciążają biodro. Co ciekawe, predyspozycje do zwyrodnień można też dziedziczyć. Endoproteza biodra wymagana jest także w przypadku powikłań po złamaniach, przewlekłych stanach zapalnych, infekcjach, wytężonym wysiłku fizycznym, który prowadzi do nadwyrężeń. Warto też zaznaczyć, że największym wrogiem dla stanu naszych stawów jest po prostu nasz wiekiem. Wraz z naturalnym starzeniem się ludzkiego organizmu, stawy stają się coraz słabsze, coraz mniej odporne na obciążenie. Produkowana jest też w niewystarczającej ilości chroniąca je maź stawowa. Pamiętajmy jednak, że chociaż ze zwyrodnieniami borykają się najczęściej seniorzy, to do medyków zwraca się z podobnym problemem coraz więcej osób młodych, a nawet dzieci.

Zobacz także:




Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*