Jak zrobić dobry napar z imbiru?

napar z imbiru

Właściwości imbiru odkryto już 2000 lat temu. Dzisiaj jest to jedna z najzdrowszych przypraw, stosowana niemalże na całym świecie. Korzeń, starte kłącza bądź imbir w formie sproszkowanej uznawany jest za naturalne panaceum na wiele dolegliwości. Ponieważ przyprawa jest niezwykle aromatyczna, dodaje się ją również do wielu dań, przede wszystkim tych charakterystycznych dla kuchni azjatyckiej.

Dobroczynne właściwości imbiru

Przede wszystkim napar z imbiru czy herbata z imbirem pite regularnie, wspierają procesy wzmacniania odporności całego organizmu. Okazuje się jednak, że najczęściej wykorzystywany jest imbir na przeziębienie. Rozgrzewa, szybko niweluje gorączkę, dodaje energii, zwalcza ból. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz antybakteryjne. Jest doskonałym lekarstwem na choroby gardła, leczy katar.

Warto dodawać imbir do herbaty szczególnie w okresie jesiennym oraz zimowym, kiedy nasz organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia, by ochronić się przed infekcjami. Napary najlepiej pić gorące, sporządzone „na świeżo”.

Najlepszy napar z imbiru – jak go zrobić?

Jeśli nie zależy nam jedynie na walorach aromatycznych i smakowych, ale przede wszystkim na tym, by właściwości imbiru miały korzystne działanie dla naszego zdrowia, najlepiej dodawać go w formie świeżego kłącza. Niestety starty imbir i ten sproszkowany traci wiele cennych składników. Przyprawę najlepiej jest przechowywać w lodówce i kroić tuż przed zastosowaniem.

Najbardziej popularną formą, w jakiej spożywa się imbir, jest herbata z imbirem albo napar z imbiru. Do herbaty wystarczy wrzucić kilka plastrów świeżego korzenia, by ta zyskała intensywny smak i aromat. Ponieważ imbir nie traci swoich właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, z powodzeniem można go też zalewać wrzątkiem. Napar z imbiru dobrze jest wzbogacić plastrem cytryny, miętą albo łyżeczką miodu bądź szczyptą cynamonu czy kurkumy. Imbir świetnie współgra też z sokiem pomarańczowym, malinowym i olejem kokosowym.

W podobny sposób sporządza się syrop z imbiru. Popularna jest również nalewka, którą wzbogacana może być herbata z imbirem w walce z przeziębieniem, bądź silnym bólem głowy.

Wszystkie mikstury będą działać rozgrzewająco, napotnie, zniwelują mdłości, dreszcze, zwalczą gorączkę i stany zapalne. Imbir do herbaty zalecany jest w przypadku migrenowych bólów głowy, bólów stawów, choroby lokomocyjnej, biegunki.

Co ważne, ta przyprawa jest w pełni naturalna, imbir na przeziębienie jest doskonałym lekarstwem dla dzieci oraz kobiet ciężarnych.

Zobacz także:




Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*