Ból bioder po 50-tce

zwyrodnienie stawu biodrowego

Koksartroza – to właśnie ta choroba jest najczęściej występującą przyczyną silnego bólu w okolicach bioder. Najczęściej pojawia się u osób dorosłych, po 50 roku życia. Co ważne, uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, a tylko w naszym kraju cierpi z jej powodu nawet 3 miliony osób.

Zwyrodnienie stawu biodrowego tego rodzaju przynosi silny ból. Początkowo jest on dosyć umiarkowany, przez co chorzy bagatelizują problem. Ból ustaje najczęściej po odpoczynku. Później pojawia się jednak nie tylko w trakcie poruszania się, ale też w pozycji siedzącej oraz leżącej. Co więcej, jego intensywność narasta, przez co w zaawansowanym stadium nie pozwala już na normalne funkcjonowanie. Pacjent zaczyna utykać, przechylać postawę ciała na jeden bok bądź do przodu, o wiele lepiej jest mu chodzić z podparciem laski bądź kuli.

Koksartroza wymaga oczywiście leczenia i to nie tylko przy stosowaniu doraźnych środków przeciwbólowych. Te są zalecane, ale nie w celu zniwelowania przyczyny, ale objawu choroby. Niezbędna jest profesjonalna diagnoza, by potem móc wdrożyć odpowiednie leczenie. Pamiętajmy, że w skrajnych przypadkach konieczne może stać się wstawienie protezy, tzw. implantu stawu biodrowego.

Sama choroba zwyrodnieniowa pojawia się wraz ze zmianami typowymi dla osteoporozy, ale również w wyniku zbyt małej ilości produkcji mazi stawowej, przez co dochodzi do ścierania stawu i znikania warstwy ochronnej.

Niestety, choroby zwyrodnieniowej po 50-tce nie można uniknąć, ale z całą pewnością można minimalizować ryzyko jej występowania. Znaczenie ma odpowiednia dieta i utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej. Ważna jest również reakcja już w początkowej fazie powstania choroby, dzięki czemu leczenie jest krótsze, bardziej skuteczne i mniej inwazyjne dla całego organizmu.

Zobacz także:
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*