Okazuje się, że zespół Aspergera jest niezwykle trudny do zdiagnozowania. Wszystko dlatego, że jego objawy są różnorodne, do tego nie zawsze charakterystyczne dla zaburzeń na tle neurologicznym. Zdarza się, że Asperger daje objawy już we wczesnym dzieciństwie jednak rodzice zauważają pierwsze, niepokojące sygnały dopiero w wieku przedszkolnym dziecka. Podstawowym syndromem są w tym przypadku problemy z nawiązywaniem relacji społecznych.
Dziecko, które wymaga terapii z powodu występowania u niego właśnie zaburzeń zespołu Aspergera jest najczęściej zamknięte w sobie, uznaje się, iż to typowy introwertyk. Zamiast bawić się z rówieśnikami, zdecydowanie woli samotność bądź towarzystwo osób dorosłych. Nie potrafi współpracować w grupie, jest wyobcowane, nie patrzy w oczy, nie podejmuje rozmowy, nie szuka kontaktu z innymi. Dziecko z Aspergerem lubi natomiast mieć ustalony tryb dnia i nie znosi jakichkolwiek odchyleń od tej normy. Interesuje się jedynie wąskimi dziedzinami, które często są nietypowe dla kilkulatka – to na przykład matematyka czy astronautyka.
Zauważyć można, iż dziecko ma problemy z motoryką ruchową – nietypowa postawa, zła koordynacja ruchu, niezgrabność, znacznie wolniejsze nabywanie sprawności fizycznej to charakterystyczne objawy. Dziecko z Aspergerem później nauczy się jeździć na rowerze, grać w piłkę, trudność sprawi mu też posługiwanie się sztućcami.
Wszelkie, niepokojące objawy powinny skłonić rodziców malca do konsultacji ze specjalistą. W dużych miastach funkcjonuje co najmniej kilka placówek, do których można zwrócić się po pomoc. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „Asperger warszawa”, by znaleźć najlepszych fachowców. Nie należy bagatelizować problemu – szybka diagnoza pozwoli zniwelować zaburzenia, dzięki czemu dziecko będzie miało szansę na normalny rozwój.
Dodaj komentarz