Czy zajdą zmiany dotyczące przepisów przechowywania paliwa?

mobilny zbiornik na paliwo

Aktualnie rolnicy bardzo często przechowują olej napędowy, zaopatrzając swoje gospodarstwo w specjalnie do tego przeznaczone zbiorniki na paliwo. Powinni oni posiadać zbiorniki dwupałaszowe, które są usytuowane na utwardzonym podłożu oraz według wszelkich zasad przeciwpożarowych. Dodatkowo powinni oni zaopatrzyć je w separatory substancji ropopochodnych. Co więcej, każdy zbiornik, którego objętość przekracza 2500 litrów, musi być zarejestrowany w Urzędzie Dozoru Technicznego i przechodzić zewnętrzną kontrolę raz na dwa lata.

Nie jest jednak sprecyzowane, czy dostawca paliwa powinien weryfikować zbiornik należący do rolnika, do którego dowozi on paliwo, jednak jeżeli okaże się, że zbiornik nie przeszedł kontroli lub nie spełnia przepisów, dostawcy grozi odpowiedzialność karna. Z tego względu występują sytuacje, gdy dostawcy zmuszeni są odmówić przywozu paliwa, jeżeli nie są pewni co do zbiornika docelowego.

Zgodnie ze słowami KRIR, na specjalnie zwołanym spotkaniu zdecydowano o wystąpieniu Izb do administracji rządowej, by przyjrzano się przepisom w zakresie odpowiedzialności za dostarczane paliwo  rolnikom oraz sprecyzowanie sposobu, w jaki dostawca mógłby sprawdzać prawidłowość zbiorników docelowych.

Dodatkowo prezes KRIR zaproponował, by wystąpić o uproszczenie przepisów dotyczących wymogów przechowywania paliw w dwupałaszowych zbiornikach oraz by nakazać instalację separatora.  Będzie to miało pozytywny wpływ na aspekt ochrony środowiska.

 

 

Zobacz także:
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*