Depresja, czyli o niezauważalnej chorobie XXI w.

badania laboratoryjne poznań

Depresja stanowi jedną z najpoważniejszych chorób na świecie. Jest najczęstszą chorobą psychiczną, która dotyka rocznie 6-15% społeczeństwa w wieku dorosłym. Szacuje się, że z problemem depresji chociaż raz w życiu zmagało się nawet 30-50% ludzi, jednak w większości przypadków nie było to zauważalne przez bliskie osoby chorego. Dodatkowo coraz więcej mówi się o depresji wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym warto wiedzieć co to depresja, jakie są objawy depresji jak i przyczyny depresji, jak wpływa na funkcjonowanie organizmu oraz jak się ją leczy.

Co to jest i jak się objawia depresja?

To choroba psychiczna charakteryzująca się szeroką grupą objawów, a przede wszystkim obniżonym nastrojem. Może być on odczuwany np. poprzez smutek czy przygnębienie. Jednak w depresji emocje stają się bardziej dotkliwe i trudniej z nimi sobie poradzić niż w normalnych warunkach. Często temu towarzyszy niezdolność do przeżywania przyjemności i radości, co przy braku radzenia sobie z przygnębieniem może prowadzić w skrajnych przypadkach do myśli samobójczych. Podczas depresji zauważalne jest również spowolnienie psychoruchowe, które może objawiać się np. poprzez spowolnienie reakcji na różne bodźce.

Konsekwencje depresji, czyli kondycja organizmu a depresja

Depresja to nie tylko zaburzenia związane z nastrojem, to również ingerencja w ogólne samopoczucie osoby chorej. Ma to związek przede wszystkim z przekładaniem nastroju na osłabienie, zmniejszenie energii lub nienaturalne zmęczeni. Dodatkowo osoby z depresją bardzo często doświadczają dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym, np. dotyczących łaknienia- zmniejszenie apetytu. Mogą również dojść do tego wszystkiego objawy somatyczne jak ból, co tylko pogarsza stan psychiczny chorego.

Przyczyny depresji

Mówiąc o depresji warto też wiedzieć skąd ona się bierze. Jest to choroba o podłożu wieloczynnikowym, do jej występowania mogą przyczynić się:

 • traumatyczne sytuacje i wydarzenia życiowe;
 • obniżona samoocena;
 • obecność przewlekłej choroby, uzależnienia i nałogi;
 • uwarunkowania genetyczne;
 • nieprawidłowe wytwarzanie związków chemicznych, hormonów przekazywanych między neuronami i wpływających na pracę mózgu.

Dlatego też trzeba zrozumieć, że coraz częściej depresja dotyka osób z najbliższego otoczenia, pomimo tego, że uważane są za osoby dobrze radzące sobie w życiu czy też bezproblemowe i radosne.

Jak pomóc osobie z depresją?-leczenie depresji

Depresja to choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. Osoby cierpiące na depresję rzadko dają to po sobie poznać, jak również rzadko proszą o pomoc. Jednak bez odpowiedniej pomocy i leczenia depresja sama nie przejdzie. Leczenie depresji to współpraca pacjenta z lekarzem rodzinnym, psychiatrą, psychoterapeutą. Taka pomoc osobie chorej polega na:

 • zastosowaniu leczenia odpowiednimi lekami antydepresyjnymi, które mają na celu zmniejszenie objawów i skutków depresji;
 • włączenia psychoterapii, która pomoże uporać się z niepokojącymi myślami, traumami jak i znaleźć przyczyny pogorszenia stanu psychicznego.

Oczywiście nie można zapominać o wsparciu osób bliskich. Jednak trzeba mieć na uwadze, że depresja bliskiej osoby może również być psychicznym obciążeniem dla osoby wspierającej. Z tego względu warto, aby osoby z bliskiego otoczenia również zasięgły rady specjalisty, jak w odpowiedni sposób mogą pomóc.

Zobacz także:
5 Komentarze

 1. Ten artykuł to prawdziwe oświecenie na temat depresji. Teraz rozumiem, że to nie tylko smutek, ale poważna choroba, która wymaga zrozumienia i wsparcia.

 2. Depresja jest niezwykle trudna do zdiagnozowania, ale ten artykuł podaje wiele informacji na temat jej objawów i jak można pomóc osobom borykającym się z tą chorobą.

 3. Współczuję każdemu, kto doświadcza depresji. Ten artykuł jest cennym źródłem wiedzy na ten temat i może pomóc w zrozumieniu tej choroby i wsparciu bliskich.

 4. Depresja może ukrywać się za uśmiechem i codziennym życiem. Teraz, dzięki temu artykułowi, jestem bardziej świadomy i gotowy pomagać tym, którzy jej doświadczają.

 5. Artykuł ten jest naprawdę ważny. Dzięki niemu ludzie mogą zdobyć wiedzę na temat depresji i być bardziej empatyczni wobec tych, którzy z nią walczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*