Fluoryzacja zębów u dentysty

dentysta wilanów

Zabieg fluoryzacji większości z nas kojarzy się z rutynową szkolną procedurą. Niewiele z nas zagłębiało się w tym czasie, jaki jest sens wykonywania tego zabiegu. Jak się jednak okazuje, fluoryzacja bardzo często zalecana jest przez dentystę jako sposób zapobiegania próchnicy.

Jak to jest z tym fluorem

Fluor znajduje się w prawie każdym kosmetyku stosowanym do pielęgnacji jamy ustnej. Zdaniem przeciwników jego stosowania, szkodliwie wpływać on może na funkcjonowanie tarczycy, a także odkłada się w kościach. Zwolennicy z kolei wskazują na bardzo pozytywny wpływ fluoru na uzębienie. Warto więc nieco bliżej zapoznać się z tym zabiegiem.

Samo stosowanie pasty zawierającej fluor w niewielkim stopniu wiąże się z zabiegiem fluoryzacji, który przeprowadza dentysta. Lakierowanie zębów to najbardziej powszechny sposób profesjonalnego aplikowania fluoru na powierzchnię zębów. Co ważne, poprzedzony musi być innym zabiegiem. Najczęściej oczyszczenie zębów przed fluoryzacją polega na piaskowaniu, choć istnieje również możliwość wykonania tego za pomocą specjalnej szczoteczki. Następnie dentysta nakłada na powierzchnię zęba specjalny lakier, za pomocą pędzelka. Zabieg jest krótki (około 15 minut) i bezbolesny.

Do kogo kierowany jest zabieg fluoryzacji?

Większości osób wydaje się, że jedynie do dzieci. Fluoryzację przeprowadza się jednak również u dorosłych, ze względu na równie duże ryzyko wystąpienia próchnicy, przy błędach w utrzymywaniu higieny jamy ustnej. Zabieg ten stosuje się jednak również u osób, które przeszły zabieg uzupełniania lub wypełniania ubytków w uzębieniu lub przy nadwrażliwych szyjkach zębowych. Zalecenia do stosowania fluoryzacji diagnozuje indywidualnie dentysta Wilanów. Zarówno zęby mleczne, jak i stałe, mogą być poddawane temu zabiegowi.

Tego typu procedura jest uznawana za dość podstawową i rutynową, w wielu gabinetach stomatologicznych. Jej koszt jest dość niski, to około 100 zł. Jako metoda zapobiegająca rozwojowi próchnicy, szczególnie w przypadku leczenia ortodontycznego, powinna być naturalnie dość regularnie powtarzania. Jest to ważne ze względu na faktyczne utrzymanie się efektów. Standardowo powtarzanie tego zabiegu zalecane jest co około sześć miesięcy.

Fluoryzacja w dzisiejszych czasach budzi pewne kontrowersje. Przeprowadzenie tego zabiegu powinno być poprzedzone konsultacją z dentystą, który w razie potrzeby rozwieje wszelkie dotyczące tematu kontrowersje. Należy również pamiętać o podtrzymywaniu efektów zabiegu, jeżeli się na takowy zdecydujemy.

Zobacz także:
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*