Jak dostać 500 zł na dziecko?

koszula ciążowa
Program rządowy „Rodzina 500+” wszedł w życie w kwietniu tego roku a pierwszą pomoc finansową otrzymały już pierwsze rodziny, którym takowa przysługuje. No właśnie, a komu tak naprawdę każdego miesiąca przysługuje 500 złotych? Jak dostać 500 zł na dziecko?

Otóż wszystkim, którzy mają więcej niż jedno dziecko. 500 złotych to pomoc finansowa dla drugiego i kolejnych dzieci w jednym gospodarstwie domowym. Co więcej, z programu „Rodzina 500+” mogą również korzystać ci, którzy mają tylko jedno dziecko, ale wtedy ich miesięczny dochód nie może przekroczyć łącznie 800 złotych (w przypadku dziecka niepełnosprawnego, to 1 200 złotych).

500 złotych ma być wypłacane każdego miesiąca, aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Rocznie, to pomoc rzędu 6 000 złotych, więc dla niejednej rodziny program staje się rzeczywiście dobrym wsparciem. Tym bardziej, że na drugie i kolejne dzieci nie ma żadnych progów ograniczających, po prostu pieniądze należą się w takim przypadku wszystkim, bez względu na wysokość zarobków.

Warto jeszcze wspomnieć, że 500 zł na dziecko jest kwotą nieopodatkowaną. Co równie istotne, kwota ta nie będzie też wliczana do comiesięcznego dochodu, jeśli weźmiemy pod uwagę na przykład korzystanie z innego rodzaju świadczeń zapomogowych, takich jak rodzinne, alimenty czy pomoc zasiłkowa pomocy społecznej.

Jeszcze przed wejściem programu w życie, wiele osób zastanawiało się, jak dostać 500 zł na dziecko? W związku z tym aspektem było bowiem sporo wiele niedomówień. Dzisiaj, wszystko jest już pewne i służą ku temu specjalne narzędzia. Tak naprawdę, ubieganie się o przyznanie świadczenia jest sprawą prostą.

O 500 złotych można ubiegać się już od kwietnia 2016, czyli od momentu, w którym program wszedł w życie. Specjalne wnioski składać można w dowolnym momencie, jednak osoby, które złożyły je nie później niż do czerwca, mogą liczyć na wyrównanie pomocy wliczając termin kwietniowy. Ci zaś, którzy wniosek złożą w terminie późniejszym, będą otrzymywać 500 plus za każdy bieżący miesiąc.

Wnioski składać można w urzędzie gminy, poprzez specjalnie dedykowaną ku temu platformę internetową bądź za pośrednictwem banków, których rodzice czy prawni opiekunowie dzieci są klientami. Na rozpatrzenie decyzji, gmina ma 3 miesiące a prawo do korzystania z tego programu jest ustalane na okres najbliższego roku.

Rodzina, której przyznano świadczenie, może wskazać numer konta bankowego, na które mają być pobierane pieniądze lub odbierać je w formie gotówkowej. 500 złotych wypłacane będzie przez gminy, specjalne centra do realizacji tychże świadczeń oraz ośrodki pomocy społecznej.

Dodajmy jeszcze, że z programu „Rodzina 500+” korzystać mogą zarówno rodzice, rodziny zastępcze jak i prawni opiekunowie osób małoletnich, tak małżeństwa, samotne matki jak i osoby żyjące w związkach nieformalnych. Należy tylko spełniać warunki dochodowe bądź posiadać więcej niż jedno dziecko. Program ten nie przewiduje żadnych innych przywilejów na przykład dla samotnych matek bądź samotnych ojców. Muszą oni spełniać takie same warunki, by każdego miesiąca móc otrzymywać wsparcie socjalne w wysokości 500 złotych.

Zobacz także:
5 Komentarze

  1. I w końcu znalazłam artykuł, który w pełni zaspokoił moja wiedzę na ten temat, teraz już wiem co mam dokładnie zrobić by dostać 500 zł na dziecko – krok po kroku. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*