Jak zdiagnozować nowotwór?

biopsja

Istnieje wiele metod diagnozowania nowotworów. Niestety, złośliwe guzy są jednak rozpoznawane najczęściej w schyłkowym stadium rozwoju. Wszystko dlatego, że przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów a pacjenci rzadko kiedy decydują się na badania profilaktyczne. Dopiero, gdy guz jest wyczuwalny, zgłaszają się do lekarza.

Nowotwór można rozpoznać poprzez badanie ultrasonograficzne, czyli typowe USG. To w pełni bezpieczna diagnostyka a badanie może być wykonywane wielokrotnie, w krótkich odstępach czasu. Wykryty guz należy jednak dokładnie zbadać, by móc określić jego strukturę i cechy, nie od razu bowiem wiadomo, czy jest złośliwy.

W tym celu przydaje się biopsja. Kliniki, które wykonują tego rodzaju badanie można łatwo znaleźć poprzez wpisanie w wyszukiwarkę hasła „biopsja cienkoigłowa warszawa”. To nic innego jak pobranie niewielkiego wycinka zmiany i jego analiza pod mikroskopem.

Pamiętajmy również, że nowotwór wykrywalny jest nierzadko poprzez badania krwi czy badanie palpacyjne. Dla niektórych narządów koniecznym staje się przeprowadzenie angiografii, tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego. Zdarza się również, że to dolegliwości, jakie odczuwa chory świadczą o rozwoju choroby nowotworowej.

Zobacz także:
2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*