Jaka posadzka do ogrzewania podłogowego?

Odpowiednio dobrane ogrzewanie podłogowe zapewni nie tylko wysoki komfort przebywania w konkretnych pomieszczeniach, ale również niższe rachunki za energię. Żeby jednak móc skorzystać z tej technologii, należy najpierw zastanowić się nad wyborem odpowiedniej posadzki. A to nie zawsze jest tak łatwe, jak może nam się wydawać.

Jaki materiał do ogrzewania podłogowe?

 

Decydując się na montaż takich instalacji, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Mowa tu przede wszystkim o współczynniku przewodzenia ciepła, który w przypadku podłóg powinien być jak najwyższy. Dzięki temu cały system okaże się po prostu efektywny.

Równie istotna będzie również wytrzymałość materiału użytego na posadzce. Dla wielu osób jedynym słusznym wyborem jest podłoga drewniana. Ogrzewanie podłogowe w tym przypadku może jednak okazać się mocno kłopotliwe. Dlaczego? Wynika to z faktu, że drewno bardzo źle znosi zmiany temperatury. Po pewnym czasie może więc ulec uszkodzeniu.

Oczywiście nie oznacza to, że z drewnianego parkietu trzeba zrezygnować. Konieczny okaże się jednak dobór właściwego gatunku drewna. Specjaliści polecają przede wszystkim dąb oraz odmiany egzotyczne (np. tek), które bardzo dobrze znoszą zmienne, trudne warunki. W podobny sposób powinny być dobierane panele na ogrzewanie podłogowe. Należy zrezygnować z materiałów wrażliwych, które nie wytrzymają próby czasu. W ich przypadku bardzo szybko pojawi się konieczność wymiany paneli, co oczywiście generuje dodatkowe koszty.

Bardzo interesująco prezentuje się również technologia wykorzystująca podczerwień do ogrzewania pomieszczeń. Zamiast decydować się na standardowe maty bądź przewody grzewcze, warto rozważyć materiały generujące fale podczerwone, które oddziałują na wszystkie elementy wyposażenia znajdujące się w danych pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe podczerwienią jest nie tylko ekologiczne, ale również bardzo efektywne. Straty cieplne są minimalne – to samo tyczy się wahań temperatur. Biorąc to pod uwagę, technologia ta jest z pewnością warta rozważenia.

Zobacz także:
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*