Znamiona, z którymi się rodzimy bądź powstają na naszej skórze, najczęściej mają charakter łagodny. Wylicza się, iż jest nawet kilkaset różnych typów zmian skórnych a tylko nieliczne z nich są złośliwe, nowotworowe.
Żadnych niepokojących objawów nie wolno jednak bagatelizować. Do dermatologa powinniśmy niezwłocznie zgłosić się od razu wtedy, gdy tylko zauważymy jakiekolwiek odstępstwa od normy. Specjalista powinien zbadać znamię, kiedy to zmieniło swój wygląd: rozmiar, kształt, kolor czy strukturę. Co więcej, znamię powinno być poddane badaniu dermatoskopem, kiedy zaczyna swędzieć, piec, boleć czy też sączy się z niego jakakolwiek wydzielina i krew.
Wielu specjalistów zaleca, by profilaktycznie wycinać znamiona bowiem nawet te łagodne mogą bardzo szybko zamienić się z nowotwór złośliwy, w tym czerniaka, który jest najczęstszą przyczyną zgonów, patrząc na występowanie chorób onkologicznych skóry w ogóle.
Wycinaniem znamion zajmuje się chirurg onkolog i jak zapewnia, są to przeważnie zabiegi nieinwazyjne, wykonywane przy podaniu znieczulenia miejscowego.
Dodaj komentarz