Kiedy udać się do hematologa?

hematolog warszawa

Hematolog to medyk, który zajmuje się rozpoznawaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób krwi i całego układu krwiotwórczego. To właśnie do tego specjalisty udajemy się, kiedy podejrzewamy na przykład niedokrwistość, małopłytkowość, białaczkę czy chłoniaki.

Jak trafiamy do hematologa?

Do tego specjalisty nie musimy pukać, by wykonać profilaktyczne badanie krwi. Najczęściej kierowani jesteśmy do niego dopiero wtedy, gdy takie badania zlecone zostają przez internistę, a ich wyniki nie są zbyt korzystne. Ich szczegółową interpretacją i dodatkowymi badaniami zajmie się wtedy hematolog. W razie choroby to on również prowadzi całą terapię pacjenta.

Warto zaznaczyć, że złe wyniki badań krwi mogą być spowodowane zupełnie innymi schorzeniami albo niedoborami. Hematolog musi więc współpracować z medykami innych dziedzin. Same choroby krwi, które nie byłyby powiązane z innymi schorzeniami, występują bardzo rzadko. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności trzeba znaleźć i wyeliminować przyczynę, a dopiero potem zadbać o układ krwionośny.

Hematologia jako dziedzina medycyny

Ciekawostką jest to, że sama hematologia jest dzisiaj prężnie rozwiniętą dziedziną medycyny, ale powstała tak naprawdę stosunkowo niedawno. To chyba jedna z najmłodszych specjalizacji. Pierwsi studenci ukończyli ją dopiero w połowie XX wieku.

Obecnie jest to dziedzina, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem medyków. To dlatego, że jeszcze nie została do końca odkryta i wciąż postępuje jej rozwój. Trzeba przyznać, że przecież tak potrzebny, bo choroby układu krwionośnego i samej krwi diagnozowane są coraz częściej. Tak samo zresztą, jak często następuje ich całkowite wyleczenie, bo medyk może prowadzić badania samodzielnie, ale również zlecić dodatkowe z innych dziedzin niż tych, w jakich specjalizuje się hematolog. Warszawa i inne duże miasta w Polsce dysponują naprawdę sporą liczbą profesjonalnych gabinetów, w których takowe są wykonywane.

Zobacz także:
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*