Czy wiecie, że pierwszy trunek alkoholowy został sporządzony blisko 5000 lat temu? Aż dziwne, że do tej pory nie wynaleziono skutecznego środka, który całkowicie niwelowałby efekty jego spożycia w nadmiernej ilości. Szkoda, bo pewnie i Tobie zdarzyło się niejednokrotnie męczyć kolejnego dnia po imprezie. Ogromny ból głowy, mdłości a nawet wymioty i ogólne osłabienie to typowe objawy alkoholowego zatrucia. Spotkanie z przyjaciółmi, kolacja zakrapiana alkoholem czy szalona impreza podczas wakacyjnego urlopu to świetne wydarzenia, które wpływają bezwzględnie na nasze rozluźnienie. Mało kto zdaje sobie tylko sprawę ze skutków, jakie wywołane zostaną dnia następnego. Kolejny dzień może być prawdziwym koszmarem.
Jak powstaje kac?
Za kaca odpowiedzialna jest głównie wątroba. To ona przekształca alkohol w toksyczny kwas octowy oraz aldehyd octowy. Wszystko za sprawą enzymów, jakie pod wpływem alkoholu zaczynają produkować się w nadmiernej ilości. To właśnie aldehyd octowy sprawi, że tętno przyśpiesza a ciśnienie rośnie. W efekcie, szybko powstaje zaczerwienie na twarzy a nad ranem trudno nam wstać z łóżka z powodu masakrycznego bólu głowy. Kwas octowy wpływa natomiast na pracę żołądka – powoduje silne mdłości a nawet wymioty. Na szczęście, są jednak sposoby na to, by minimalizować niekorzystne skutki zakrapianej imprezy. Co więcej, większość z nich to naturalne metody, które nie tylko będą łagodzić kaca, ale również zapobiegną tym najgorszym objawom.
Przed piciem alkoholu
Udowodniono na przykład, że alkohol ma znacznie gorszy wpływ na ludzki organizm, kiedy jesteśmy przemęczeni. Przed imprezą z czymś mocniejszym do picia warto więc porządnie się wyspać.
Przed rozpoczęciem picia alkoholu idealnie jest najeść się do syta. Świetnie sprawdzą się nieco bardziej kaloryczne potrawy oraz te, które zawierają ogrom witaminy C – doskonałym pomysłem jest przyrządzenie żurku, kapuśniaka czy ogórkowej. Wskazane są również tłuste potrawy, bo to one spowolnią proces wchłaniania się alkoholu.
Jeszcze przed imprezą zapomnij o papierosach – one potęgują kaca nawet dwukrotnie.
W czasie picia alkoholu
Pamiętaj, by nigdy nie mieszać trunków. Złym rozwiązaniem jest także ich popijanie słodkimi sokami czy napojami alkoholowymi. Idealnie jest korzystać z wody bądź samej cytryny.
Warto pić powoli, ale regularnie, z przynajmniej 20 minutowymi odstępami od kolejnego kieliszka wódki czy drinka.
Nie pij przez słomkę ani nie przytrzymuj alkoholu w ustach – szybciej uderza do głowy.
Po wypiciu alkoholu
Przed pójściem spać, wypij co najmniej dwie szklanki niegazowanej wody. Możesz wziąć zapobiegawczo aspirynę. Otwórz też okno, by mieć stały dostęp do świeżego powietrza.
Jeśli nad ranem odczuwasz ból głowy i jesteś wyraźnie osłabiony, pomocny stanie się chłodny prysznic. Nie leż w łóżku tylko udaj się na spacer. Bądź aktywny, bo jak mówią „Na kaca najlepsza jest praca”.
Ważne jest też spożywanie posiłków. Idealnie sprawdzi się rosół – tego dnia dla odmiany raczej wystrzegaj się spożywania potraw kwaśnych.
Dobre rady tylko kto o nich pamięta? Zazwyczaj jak ktoś chce się na***ać to pije i je co wlezie.
To właśnie jest plaga świadcząca o Polakach za granicą. We wszystkim warto mieć umiar i żyć z głową.
Kiedyś trafił nam się fajny facet od nauki jazdy. Przed zakończeniem kursu opowiadał i dawał nam wskazówki co zrobić żeby nie upić się szybko na weselu. Kilka osób spróbowało jeść tłusto po czym pić alkohol tak jak mówił i pomogło. Kac był o wiele mniejszy.:D
Czym się strułeś – tym się lecz 🙂
Klin klinem
A moim zdaniem najlepszy sposób na kaca, to nie pić. Nie pijesz, nie masz kaca.