ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE

Co jakiś czas na świecie pojawia się nowy trend, który bardzo często jest promowany w mediach. Od dłuższego czasu promuje się zdrowy tryb życia i bez względu na to czy popieramy nowe trendy czy nie, to chyba nikt nie powie, że promowanie zdrowego trybu życia jest czymś złym. Oczywiście nie warto popadać w skrajności i odmawiać sobie wszelkich przyjemności na rzecz zmiany trybu życia, ale dobrze jest wprowadzać zmiany powoli, stopniowo i drobnymi krokami. Na to jak się czujemy wpływają różne czynniki, przy czym podstawą są nasze nawyki żywieniowe oraz to ile mamy ruchu. W przypadku nawyków żywieniowych ważne jest to, aby nie zmieniać od razu swojego jadłospisu, tylko zastanowić się nad tym jakie dodatki wzbogacają nasze posiłki i czy nie warto ograniczyć niektórych z nich. Gama przypraw jest olbrzymia, a wiele osób wciąż najczęściej używa soli. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ponieważ sól jest potrzebna w naszym organizmie, ale najczęściej używamy jej zdecydowanie zbyt dużo. Sypiemy ją w niewielkich ilościach do potraw? Nie szkodzi, bowiem jest ona obecna w przekąskach i daniach gotowych i często jest jej tam bardzo dużo. Jeżeli lubimy chipsy, solone orzeszki lub dania gotowe, to warto zmniejszyć ilość używanej przez nas soli i znaleźć dla niej zamiennik.

Doskonałym zamiennikiem są niektóre zioła i naturalne przyprawy. Przykładem może być zapomniany w ostatnim czasie lubczyk, który dawniej był jednym z podstawowych ziół na polskich stołach. Lubczyk wzbogaca potrawy, wzmacniając ich smak i dodając im aromatu. On sam ma bardzo charakterystyczny posmak, z powodu którego często mówiono na niego „magi”. Dodany do zup i sosów, sprawia, że ich smak jest bardziej wyrazisty, dzięki czemu nie jest potrzebna tak duża ilość soli. Oczywiście lubczyk nie jest jedyną przyprawą, którą możemy zastąpić sól. Dobrym wyborem jest także kurkuma, która również wzmacnia smak, a poza tym ma także inne zalety. Kurkuma posiada bardzo silne działanie antynowotworowe, a dodana do sosów czy marynat, zabarwia je na złoty kolor, sprawiając, że wyglądają one jeszcze bardziej apetycznie. Jeśli lubimy pikantne potrawy, dobrym pomysłem jest dodanie do nich odrobiny pieprzu kajeńskiego, lecz nie przesadzajmy z jego ilością, ponieważ jest on o wiele bardziej ostry od pieprzy czarnego. Pieprz kajeński ma szereg właściwości zdrowotnych, do których można zaliczyć to, że wzmacnia on układ krwionośny i znacznie zmniejsza ryzyko powstawania zawałów i udarów, a dodatkowo przyspiesza on metabolizm, co wspomaga odchudzanie. Skoro już o odchudzaniu mowa, warto poruszyć kwestię cukru, którego nadużywamy w jeszcze większym stopniu niż w przypadku soli. Nie ma nic złego w tym by posłodzić herbatę czy kawę, ale warto unikać słodzonych napojów gazowanych, w których ilość cukru jest olbrzymia i w przypadku niektórych z tych napojów można wyliczyć, że w standardowej szklance znajdziemy nawet siedem łyżeczek.

Napoje gazowe najlepiej zastąpić czymś bardziej naturalnym, takim jak woda, herbata czy soki, przy czym najlepsze są te świeżo wyciskane, ale nawet sok ze sklepu jest lepszy od napoju gazowanego. Jeśli lubimy od czasu do czasu zjeść na szybko, część ze słonych przekąsek możemy zastąpić czymś zdrowszym i nie mniej smacznym. Jeśli lubimy frytki, to ziemniaki możemy zastąpić pokrojonym w słupki selerem i marchewką. Możemy skropić je olejem, obsypać przyprawami i włożyć do piekarnika, tworząc w ten sposób bardzo smaczną i jednocześnie zdrową przekąskę, idealną do przegryzania podczas oglądania filmu. Zdrowe nawyki żywieniowe warto wprowadzać do swojej codzienności stopniowo, więc nie musimy od razy eliminować ze swojej diety sól i cukier. Wystarczy, że zastąpimy jeden niezdrowy dodatek czymś zdrowszym i już wyjdzie nam to na dobre, a z czasem zmiana nawyków stanie się dla nas znacznie łatwiejsza. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, wprowadźmy do swojego życia odrobinę ruchu. Wystarczy już piętnaście minut ćwiczeń dziennie, aby poczuć się lepiej i mieć więcej energii i nie muszą to być trudne ćwiczenia. Wystarczy trucht, chodzenie na stepperze lub zwyczajny spacer w szybszym tempie.

Zobacz także:
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*