Gdzie spędzić weekend z dziećmi – Mazowsze

weekend z dziećmi

Chociaż Mazowsze kojarzy się przede wszystkim z Warszawą, to trzeba przyznać, że w całym tym regionie jest znacznie więcej atrakcji. Mazowsze stanowi doskonały punkt wypadowy dla rodzin z dziećmi, którzy żądni są nie tylko weekendowego odpoczynku, ale również mocy atrakcji. Tutaj na pewno znajdą wszystko, czego potrzebują. Oto lista najlepszych miejsc, które warto odwiedzić będąc w tej części naszego kraju.

 1. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. To miejsce, gdzie bez wątpienia czas się zatrzymał. Turyści mają okazję odbyć tutaj prawdziwą wycieczkę historyczną. Można tu poznać kulturę folkloru, posłuchać ludowej muzyki. Najmłodszych zaciekawią na pewno pokazy warsztatowe pracy niegdysiejszych rzemieślników. Wszyscy chętni, mogą tu oczywiście zwiedzać izby mieszkalne, starą karczmę, kuźnię czy podwórko z wszelkimi sprzętami gospodarczymi. Ciekawostką jest przy tym fakt, iż właśnie tu kręcono większość scen „Ogniem i mieczem”.
 2. Najdłuższy rynek w Europie – Pułtusk. Pułtusk ma ponad tysiąc lat. Liczne wycieczki zmierzają na tutejszy rynek, który określany jest mianem najdłuższego nie tylko w całej Polsce, ale i Europie. Co więcej, to tu mieści się Zamek Biskupów Płockich oraz Dom Polonii. Miasteczko urzeka niewielkimi, renesansowymi kamieniczkami, Ratuszem z XVI-wieczną wieżą i malowniczymi widokami. Spokojnie można tu spędzić ciekawy weekend z dziećmi.
 3. Zamek w Szydłowcu. Kierując się w stronę Radomia, mijamy Szydłowiec. To właśnie tam znajduje się okazały zamek, w którym dzisiaj mieści się nie tylko Dom Kultury, ale również Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. To z kolei szczyci się największymi zbiorami w całej Europie, w zakresie swojej tematyki.
 4. Kampinowski Park Narodowy. To prawdziwy raj zarówno dla małych jak i dużych turystów, którzy chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Miejsce, które w 2000 roku zostało wpisane na listę UNESCO jest naprawdę urokliwe. Pradolina Wisły, zabytkowe dworki, szlaki piesze i rowerowe, leśniczówki, parki linowe, place zabaw – to tylko niektóre z atutów tych rozległych terenów zielonych, które sprawią, że weekend z dziećmi na Mazowszu będzie z całą pewnością niezapomniany.
 5. Twierdza Modlin. Spędzając wakacje z dziećmi w Warszawie, wystarczy odbyć około 30 minutową podróż, by znaleźć się w Modlinie. Twierdza powstała według inspiracji samego Napoleona i służyła obronie przed wojskami rosyjskimi w 1813 roku. Odegrała też ważną rolę podczas Powstania Listopadowego.
 6. Zegrze i Serock. To dwie typowo turystyczne miejscowości. Mieszczą się nad samym Zalewem Zegrzyńskim, gdzie atrakcje dla dzieci i dorosłych są tu naprawdę na najwyższym poziomie. Można bawić się na jednym z licznych placów zabaw, można uprawiać sporty wodne, korzystać z kąpieli wodnych i słonecznych, spacerować deptakiem czy podziwiać widoki na molo. Rejon Zegrza uznawany jest za mazowieckie Mazury i nie ma w tym ani trochę przesady. Oddalony od niego kilkanaście kilometrów Serock urzeka zaś klimatycznym rynkiem i majestatycznymi krajobrazami, jakie rozpościerają się ze wzgórza.
 7. Żelazowa Wola. Tutaj z kolei turyści mogą przeżyć historyczną wycieczkę muzycznym szlakiem Chopina. To tu urodził się ten kompozytor a w dawnym dworku urządzono poświęcone jego życiu i twórczości muzeum. To nie tylko atrakcja dla dorosłych, ale również dzieci, które mają okazję poznać jeden z najważniejszych symboli polskiej kultury muzycznej.
 8. Konstancin Jeziorna. Tuż za Warszawą znajduje się urokliwe uzdrowisko – Konstancin – Jeziorna. W miejskim parku funkcjonują tężnie, których solanki mają zbawienny wpływ dla naszej odporności i dobrej kondycji górnych dróg oddechowych. Spacery po rozległych terenach są więc nie tylko relaksem, ale również czynnikiem, jaki wpływa na nasze zdrowie.
 9. Termy w Mszczonowie. Nie da się ukryć, że atrakcje dla dzieci na Mazowszu, głównie w okresie wakacyjnym to przede wszystkim te, dzięki którym można szaleć w wodzie. Taką rozrywkę zapewniają termy w Mszczonowie – kompleks basenów krytych i zewnętrznych, napełnionych zdrowotnymi, naturalnymi wodami.

Warszawa. Największą atrakcją dla małych podróżników będzie wizyta w Centrum Nauki Kopernik, stołecznym ZOO, spacer po Łazienkach Królewskich, wizyta na Starym Mieście czy wejście na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. W centrum miasta znajduje się też Park Miniatur, który warto odwiedzić, by poznać najbardziej symboliczne budowle całego świata, odwzorowane w mniejszym rozmiarze.

Zobacz także:
7 Komentarze

 1. Właśnie szukałem takiej listy w internecie. Jak pytałem na forach to ludzie mnie ochrzaniali że d*pe im zawracam. Nie wiedziałem o co im chodzi bo skoro forum jest o Polskiej turystyce to powinny być takie informacje. Jeszcze raz dzięki Martyna 😀

 2. Przyznam że fajne zestawienie. Tylko faktem jest nadal mała ilość miejsc do których można się udać z dziećmi. Przykładem może być Warszawa gdzie nie tak naprawdę co robić bo wszędzie tłok.

 3. W mojej ocenie miejsc dla dzieci jest mnóstwo. Różnego rodzaju festyny i imprezy plnerowe, parki, zabawy organizowane dla dzieci i inne atrakcje cykliczne – szczególnie jeszcze w okresie letnim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*