Jak zostać księgową?

księgowa

Ciekawostką jest fakt, iż do tej pory w Polsce nie powstał odrębny kierunek studiów, który przygotowywałby przyszłych księgowych do zawodu. Oczywiście, są specjalizacje, takie jak finanse i rachunkowość, na jakich nauczyć się można podstaw księgowości, ale wydaje się to za mało. Przyszli księgowi studiują więc najczęściej ekonomię a po uzyskaniu dyplomu uczelni wyższej decydują się na dodatkowy kurs rachunkowości . Tak naprawdę to on pozwala wykonywać ten zawód rzetelnie.

Okazuje się, że wspomniany kurs oferowany jest w różnych wariantach. Początkujący księgowi mogą wybrać ten na poziomie podstawowym natomiast Ci bardziej wprawieni, dla zaawansowanych. Co więcej, zawód księgowego wymaga, by ten cyklicznie się dokształcał – wpływ na to ma na przykład częsta zmiana przepisów prawa biznesowego czy prawa pracy. W tej sytuacji, specjaliści w tym zakresie nie mogą pozwolić sobie na jakiekolwiek uchybienia, bo to od nich zależy często kondycja finansowa firmy oraz wszelkie rozliczenia z instytucjami państwowymi czy biznesowymi kontrahentami.

Same szkolenia należy wybierać odpowiednio. Warto wiedzieć, że uzyskany na ich zakończenie certyfikat będzie pozytywnie wpływał na wizerunek księgowego. Nie tylko pozwoli na zdobycie kolejnych kompetencji, ale również uzyskanie renomy w tej branży. Ponadto, certyfikaty są w niektórych przypadkach wręcz koniecznością, by w ogóle móc ten zawód wykonywać. Na przykład osoby, które chciałyby objąć funkcję samodzielnego, głównego księgowego bądź prowadzić własne biuro rachunkowo księgowe, muszą takie posiadać i jest to wiążące, zgodnie z przepisami prawa.

Aby o certyfikat księgowy można było się w ogóle ubiegać, osoba chętna powinna wcześniej odbyć co najmniej 3-letnie doświadczenie w pracy w księgowości i je udokumentować. Do tego obowiązkowo musi posiadać dyplom uczelni wyżej, w stopniu magisterskim, gdzie studiowała na kierunku rachunkowym bądź ekonomicznym. Jeśli zaś posiada wykształcenie wyższe, ale zdobyte na kierunku innym, niezwiązanym zupełnie z zawodem, to obowiązkiem jest wtedy ukończenie rocznych studiów podyplomowych na kierunku „Rachunkowość”. Podejście do egzaminu sprawdzającego jest płatne a jego koszt wynosi 40% minimalnego, miesięcznego wynagrodzenia.

Sam certyfikat księgowy zdobywa się poprzez zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną i uzyskanie oceny pozytywnej oraz przedłożenie dokumentów, które potwierdzają jego kwalifikacje zawodowe. Dzięki temu dokumentowi, księgowy zdobywa uprawnienia do świadczenia usług w ramach prowadzenia ksiąg księgowych. To też warunek konieczny, by można było wykonywać zawód kontrolera finansowego.

Zanim jednak księgowy zdobędzie upragniony certyfikat, czeka go długa ścieżka kariery. Ta jest podzielona na kilkanaście etapów, od księgowego I stopnia, poprzez specjalistę ds. rachunkowości II stopnia aż do III stopnia, czyli głównego księgowego i dyplomowanego księgowego (IV stopień). Każdy musi przejść też kolejne kwalifikacje, tym samym w pierwszej kolejności wskazane są kursy podstaw rachunkowości i księgowości a później kursy i szkolenia na poziomach dedykowanych odpowiednim stopniom awansu. Co ważne, aby móc wykonywać zawód księgowego, możliwe jest ukończenie tylko szkoły średniej i kursów, to samo dotyczy specjalisty ds. rachunkowości. Natomiast, aby zająć stanowisko głównego księgowego czy dyplomowanego księgowego, niezbędne staje się już ukończenie studiów wyższych.

Księgowa to najstarszy zawód świata i zdaje się, że jeden z najbardziej pożądanych. Niezależnie czy jest to rachunkowość Olsztyn, Warszawa, Kraków czy Pcim Dolny – dla osoby rozliczanej jest równie ważny i istotny. Eksperci z wiedzą pozyskaną na kursach księgowych i rachunkowych sprawnie zajmą się kwestiami finansowymi zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej jak i obszernych przedsiębiorstw.

Dodatkowe informacje znajdziecie również na stronie: http://naukaksiegowosci.pl/

Zobacz także:
8 Komentarze

  1. Zgadzam się z autorem tylko zastanawiam się nad tym zdjęciem bo jest ono związane chyba z nieco innym najstarszym zawodem sądząc po mowie ciała i kadrze.

  2. Bardzo fajny wpis! Ciekawie się czyta wszystko co piszesz:) Zawód księgowej jakby się mogło wydawać wcale nie jest taki prosty i przyjemny ale wiąże się z dużą ilością stresu i odpowiedzialności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*