Dni wolne w 2018 roku – jak dobrze rozplanować sobie urlop

Już na początku roku warto otworzyć kalendarz, by zaplanować sobie urlop. W 2018 roku będziemy mieć kilka naprawdę świetnych okazji, by cieszyć się wypoczynkiem i dniami wolnymi od pracy. W niektórych przypadkach wystarczy wziąć dosłownie kilka dni, żeby spędzić całkiem solidny urlop.

Ile dni wolnych w 2018 roku?

W całym roku nie będziemy chodzić do pracy przez 113 dni, jeśli oczywiście pod uwagę weźmiemy weekendy. W dni robocze dni świątecznych wypada 9. Warto też brać pod uwagę płatny urlop, to przecież 20 lub 26 dni roboczych.

I kwartał

Już 2018 rok zaczynamy od świętowania. 1 stycznia, czyli w Nowy Rok nie musimy iść do pracy, To dzień ustawowo wolny od wykonywania zawodowych obowiązków.

Kolejny taki dzień do święto Trzech Króli, 6 stycznia. Wypada w sobotę, więc pracownicy mogą odebrać wolne w ciągu trzech kolejnych miesięcy – pracodawcy mają czas do końca marca, by udzielić urlopu za ten dzień.

To by było na tyle. W I kwartale 2018 roku zbytnio nie poszalejemy. Pamiętajmy jednak, że przedszkolaki i uczniowie z całej Polski w styczniu oraz lutym rozpoczynają zimowe ferie. Rodzice bardzo często korzystają w tym okresie z płatnych dni urlopowych. Dla poszczególnych województw ferie przypadają następująco:

15-28 stycznia 2018: mazowieckie, dolnośląskie, opolskie, zachodniopomorskie

22 stycznia – 4 lutego 2018: podlaskie oraz warmińsko-mazurskie

29 stycznia – 11 lutego 2018: łódzkie, lubelskie, śląskie, podkarpackie, pomorskie

12 – 25 lutego 2018: lubuskie, małopolskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, świętokrzyskie.

II kwartał

II kwartał 2018 roku rozpoczyna się świętami Wielkanocnymi. Niedziela Wielkanocna przypada 1 kwietnia, a poniedziałek 2 kwietnia.

Później czekamy już na Majówkę. Trzeba przyznać, że w tym roku przypada naprawdę zacnie. 1 maja – Święto Pracy przypada we wtorek. 3 maja, czyli Święto Konstytucji przypada zaś w czwartek. Wystarczy więc, że weźmiemy 3 dni urlopu, tj. 30 kwietnia (poniedziałek), 2 maja (środa) oraz 4 maja (piątek) i będziemy cieszyć się aż 9 dniami błogiego relaksu (od 28 kwietnia do 6 maja).

20 maja obchodzić będziemy Zielone Świątki, czyli święto kościelne Zesłanie Ducha Świętego. Święto wypada w niedziele, ale jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

31 maja wypada w tym roku Boże Ciało. To czwartek i wtedy również nie idziemy do pracy. Możemy wziąć 1 czerwca (piątek) dzień wolny i cieszyć się wydłużonym weekendem – od 31 maja do 3 czerwca.

III kwartał

W III kwartale przypadają wakacje i to wtedy największa liczba pracowników bierze płatne urlopy. W sierpniu będzie jednak świetna okazja do tego, by spędzić kilka dni całkowitego relaksu, nie wykorzystując aż tak wiele urlopowych dni. 15 sierpnia (środa) obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Jeśli weźmiemy wolne 16 oraz 17 sierpnia (czwartek i piątek), nie będziemy musieli iść do pracy aż przez 5 dni (15-19 sierpnia). Jeśli złożymy wniosek urlopowy z zaznaczeniem 13 i 14 sierpnia (poniedziałek i wtorek), czeka nas aż 11 dni relaksu.

IV kwartał

Ostatni kwartał roku 2018 również da nam sporo okazji, by wypoczywać bez konieczności wykonywania zawodowych obowiązków. Pierwsza to 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. Święto wypada w czwartek, więc wystarczy, że weźmiemy urlop 2 listopada (piątek) i będziemy mieć aż 4 dni wolnego.

Kolejne to 11 listopada. Święto Niepodległości wypada w niedzielę, więc pracownicy mogą odebrać jeden dzień wolnego.

Ostatni czas wolny w 2018 roku to gwiazdka. Ustawowo dni wolne od pracy to 25 grudnia – w tym roku wypada we wtorek. Wolne mamy również 26 grudnia, czyli w środę. Najczęściej nie wykonujemy zawodowych obowiązków już 24 grudnia, czyli w Wigilię. Będziemy cieszyć się aż 11 dniami wolnymi, jeśli urlop weźmiemy 24, 27, 28 oraz 31 grudnia.

Zobacz także:




1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*