Co to jest dyspareunia?

suchość pochwy

Jedną z najczęściej diagnozowanych dysfunkcji, w obrębie narządów intymnych kobiety jest właśnie dyspareunia. Ta objawia się przede wszystkim bólem w czasie odbywania stosunku.

Przyczyny dyspareunii są wielorakie. Wyróżnia się w tym przypadku przede wszystkim suchość pochwy, która wywołana jest stanem menopauzalnym bądź przyjmowaniem niektórych rodzajów leków (w tym chemioterapii). Ból może wynikać również z występowania urazów mechanicznych, stanów zapalnych pochwy czy niedawnych zabiegów operacyjnych, w obrębie dróg rodnych. Nie można też nie wspomnieć, iż dyspareunia może być wynikiem dysfunkcji psychicznych kobiety czy znacznym spadkiem libido.

Na szczęście, dolegliwości te można skutecznie leczyć – kobieta, która odczuwa ból podczas stosunku powinna jak najszybciej udać się do ginekologa, który zdiagnozuje przyczynę i zaleci odpowiednią terapię. Najczęściej jest to farmakoterapia, która niweluje niekorzystne syndromy. W przypadku suchości pochwy zaleca się też jej nawilżanie przed każdym stosunkiem – w aptekach można nabyć bez recepty niezbędne środki. Jeśli natomiast przyczyną są stany psychiczne, pomocna okazuje się być psychoterapia.

Zobacz także:
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*