W ostatnich latach mamy do czynienia z bardzo zróżnicowaną pogodą o różnych porach roku. Latem wyjątkowo wysokie temperatury i bezchmurne niebo potrafią przeplatać się z tygodniowymi opadami deszczu przy wskaźnikach termometru nieprzekraczających 15 stopni. Takie warunki obligują rolników do odpowiedniego przechowywania różnego rodzaju nawozów, by te nie traciły swoich właściwości oraz się nie zbrylały. Czego się wystrzegać podczas magazynowania chemii ogrodniczej?
Zdecydowanie najlepszym miejscem do przechowywania nawozów jest suchy magazyn wykonany z materiałów niepalnych, a także należy zadbać o odpowiedni poziom wentylacji pomieszczenia. Temperatura wewnątrz powinna mieścić się w przedziale 5 do 20 stopni, więc zimą oraz latem potrzebna jest odpowiednia izolacja.
Fundamentalną zasadą składowania nawozów jest zachowanie odpowiedniej odległości nie tylko od dachu i ścian (minimum 1 metr), ale także od wszelkich materiałów łatwopalnych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nawozów azotowych, które szybko się utleniają. W ich przypadku także należy zachować ostrożną odległość od źródeł ciepła.
W przypadku nawozów płynnych należy zaopatrzyć się w specjalnie przystosowany do ich magazynowania zbiornik dla nawozów rsm. W zależności od wielkości gospodarstwa jest możliwość zaopatrzenia się w mniejszy zbiornik 2000 l, lub nawet kontenery o pojemności około 30 000 litrów.
Dodaj komentarz