USG piersi a mammografia

usg piersi

Zarówno usg piersi jak i mammografia to badania, których celem jest wykrycie raka piersi. Oba powinno wykonywać się regularnie, chociażby profilaktycznie, bo tylko w ten sposób możliwym staje się zdiagnozowanie zmian nowotworowych w ich początkowej fazie rozwoju.

Usg piersi jest badaniem podstawowym. Po raz pierwszy powinny je wykonać kobiety po ukończeniu 20 roku życia. Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje dźwięki o wysokiej częstotliwości i to właśnie dzięki nim pobierany jest obraz. Sporą zaletą jest tutaj fakt, iż usg pozwala odbierać obraz pod różnymi kątami, rozróżnia też zmiany łagodne od tych złośliwych. Kobiety powinny wykonywać usg piersi przynajmniej raz w roku – NFZ w całości refunduje tego typu badanie. Można je też zrealizować prywatnie, najlepiej wyszukać dobrą klinikę, poprzez wpisanie w wyszukiwarkę hasła typu „usg piersi warszawa” – czytaj więcej

Mammografia zalecana jest zaś kobietom starszym, które ukończyły już 35 rok życia. Badanie to wykorzystuje fale rentgenowskie a te przedzierają się znacznie łatwiej poprzez tkankę tłuszczową (kobiety po 35 roku maja jej więcej w gruczołach piersiowych aniżeli te młodsze). Dobrą informacją jest fakt, iż mammografia potrafi wykryć już bardzo małe zmiany, nawet te, które nie mają więcej niż kilka milimetrów. Wykrywa nie tylko guzy, ale również mikrozwapnienia.

Zobacz także:
1 Komentarz

  1. Jako facet nigdy nie byłem w stanie odróżnić od siebie tych badań ale w przeciwieństwie do wielu kobiet jestem świadomy że one są ważne i że mogą ratować życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*