Kiedy usuwać zmiany skórne?

zmiany skórne

Każdy z nas posiada na swoim ciele przynajmniej jedną zmianę skórną. Chodzi o łagodne pieprzyki, które nie powodują żadnych dolegliwości.

Powinniśmy je jednak skonsultować ze specjalistą, jakim jest chirurg onkolog, jeśli zauważymy pewne niepokojące symptomy z nimi związane. Jeśli pieprzyk zmienia barwę, wielkość, kształt, strukturę, staje się źródłem bólu, krwawi bądź wycieka z niego inna wydzielina to znak, że swoje działania w jego zakresie powinien rozpocząć lekarz.

To właśnie onkolog będzie mógł stwierdzić czy zmiana jest o charakterze złośliwym – często wycina się je ze znacznym marginesem. Robi się to zarówno profilaktycznie, by zapobiec występowaniu czerniaka, jak i w celach leczniczych, gdy wykryte zostaną komórki rakowe.

Kiedy jeszcze warto wyciąć zmiany skórne? Na pewno wtedy, gdy znajdują się one w newralgicznych miejscach na ciele – kiedy mogą zostać uszkodzone ubraniem czy przy wykonywaniu rozmaitych czynności fizycznych.

Zmiany skórne powinny być stale kontrolowane przez lekarza, wizytę należy odbywać przynajmniej raz w roku i częściej, w przypadku osób, u których występuje większe ryzyko zachorowania (na przykład poprzez uwarunkowania dziedziczne).

Zobacz także:




Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*