Nawracające infekcje okolic intymnych – jak sobie z nimi radzić?

świąd pochwy

Swędzenie pochwy, pieczenie, ból okolic intymnych, rumienie, upławy i nieprzyjemny zapach to najczęściej występujące objawy zapalenie pochwy. Niestety, infekcje intymne pojawiają się niezwykle często bowiem łatwo zaburzana zostaje mikroflora bakteryjna pochwy.

Przyczyną stanów zapalnych może być niewłaściwa higiena miejsc intymnych, suchość pochwy  czy obniżenie naturalnej odporności organizmu. Najczęściej to noszenie złej, nieoddychającej bielizny, stosowanie niewłaściwych kosmetyków – pamiętajmy, że dobrej jakości żel intymny powinien być podstawą codziennego mycia sfery intymnej. Okazuje się również, że kobiety stosują nieodpowiednie podpaski czy zmieniają je zbyt rzadko w czasie menstruacji, wycierają się ręcznikiem innej osoby czy myją nieswoją myjką bądź gąbką. Co więcej, nie zawsze nasze zachowanie przyczynia się do zainfekowania pochwy – wystarczy pobyt na basenie z nie do końca czystą bądź nazbyt chlorowaną wodą.

Nawracające infekcje okolic intymnych mogą być też wywoływane zaburzeniami pracy układu moczowego – przetrzymywanie moczu czy jego nietrzymanie to bardzo częsta przyczyna stanów zapalnych. Niekorzystnie wpływać będzie też częsta zmiana partnerów seksualnych.

Pamiętajmy, że lekceważenie niepokojących objawów może przyczynić się do przykrych powikłań, w tym nawet do bezpłodności. Właśnie dlatego, każdy świąd pochwy musi być skonsultowany z ginekologiem. Ten wykona odpowiednie badanie, zaleci właściwa terapię, zależną od diagnozy i wykrycia przyczyny. W leczeniu przydaje się żel hialuronowy oraz globulki dopochwowe. Profilaktycznie zaleca się też stosowanie globulek, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom pH każdego dnia.

Zobacz także:
4 Komentarze

  1. Używałam tego wspomninego tutj preparatu – hydrofemin.pl i powiem szzerze, że jest całkiem w porządku, mi osobiście pomócgł! Pozostaje mi jedynie polecić innym

  2. Dzięki za polecenie fajnego specyfiku – HydroFemin – spróbowałam i pomógł mi w 2 dni. Jeżeli będzie jakiś nawrót lub coś w tym stylu, to pewnie udam się już do lekarza o poradę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*