W Polsce najczęściej uprawianymi pogrzebami są pogrzeby wyznaniowe, a dokładniej pogrzeby w obrządku rzymskokatolickim. Skutkuje to dużą ilością uroczystości kościelnych i ustalonym wzorem postępowania podczas takiej uroczystości.
Wraz z postępującą laicyzacją społeczeństwa, coraz częstsze są pogrzeby świeckie. W Warszawie z roku na rok jest to coraz większa liczba pogrzebów. Niestety na ten temat nie ma dokładnych szacunków. Warto przyjrzeć się różnicom pomiędzy pogrzebami katolickimi a pogrzebami świeckimi.
Pogrzeb w obrządku rzymskokatolickim
Każda ochrzczona osoba w Kościele Katolickim jest uprawniona do tego, aby po jej śmierci odprawić pogrzeb katolicki. Zazwyczaj nie ma z tym problemu, jednak niestety zdarzają się sytuacje, gdy ksiądz odmawia przeprowadzenia takiego pogrzebu.
Sama uroczystość zazwyczaj odbywa się w kościele lub w specjalnej kaplicy przedpogrzebowej na cmentarzu. Zazwyczaj odbywa się msza święta, podczas której ksiądz i rodzina wspominają zmarłą osobę oraz razem się modlą. Trumna lub urna ze szczątkami zmarłego umieszczona jest na specjalnym katafalku przed ołtarzem, a ksiądz kropi ją wodą święconą.
Po mszy odprawiany jest kondukt do miejsca pochówku. Podczas grzebania zmarłej osoby ksiądz ponownie odprawia modlitwę i kropi ziemię, pod którą pochowana będzie trumna lub urna. Miesiąc po pogrzebie odprawiana jest msza wspominkowa w intencji zmarłej osoby.
Pogrzeb świecki
Przebieg pogrzebu świeckiego zazwyczaj jest indywidualnie ustalany z rodziną i osobami bliskimi zmarłego, a domem pogrzebowym. Warszawa jest miejscem, gdzie takiego rodzaju ceremonie są coraz bardziej powszechne, dlatego większość domów pogrzebowych dysponuje ramowym programem takiej ceremonii. Jednak należy pamiętać, że każdy element przebiegu ceremonii może zostać indywidualnie dopasowany do życzeń rodziny.
Pogrzeb świecki prowadzony jest przez Mistrza Ceremonii. Jego zadaniem jest wygłoszenie mowy pogrzebowej wspominającej zmarłą osobę oraz pilnowanie organizacji uroczystości. Często puszczana jest ulubiona muzyka zmarłej osoby; niekiedy muzycy nawet grają na żywo. Rodzina zmarłej osoby często ściśle współpracuje z Mistrzem Ceremonii i ustala, czy na przykład przeczytać fragment jakiegoś utworu, co dokładnie powiedzieć.
Po ceremonii, na życzenie rodziny, następuje kondukt na miejsce pochówku. Następnie, większość rodzin organizuje stypę dla innych uczestników pogrzebu.
Niezależnie od rodzaju pogrzebu, konieczne będzie skorzystanie z usług kamieniarza. Nagrobki (Kobyłka, Zielonka czy inne okolice Warszawy) mogą być wykonane z wielu rodzajów kamienia i pozwolą oddać cześć zmarłemu.
Zobacz także: https://cukierpuder.com.pl/dlaczego-uslugi-pogrzebowe-powinny-byc-rzetelne/
Dziękuję za artykuł