Sklepy zamknięte w niedziele – zobacz, kiedy nie zrobisz zakupów

Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą już od marca tego roku w Polsce obowiązywać będzie zakaz handlu w niektóre niedziele. Sprawdź, kiedy wypadają niedziele wolne od handlu w 2018 roku.

Od marca 2018 roku zamknięte mają być sklepy w dwie niedziele każdego miesiąca – w pierwszą oraz ostatnią. Sklepy zamknięte będą też oczywiście w dni ustawowo wolne od pracy, zgodnie z kalendarzem. Warto podkreślić, że ten rok ma być próbny. Już w 2019 roku sklepy będą czynne tylko w jedną niedzielę w każdym miesiącu, a w 2020 roku zakaz handlu obowiązywać będzie we wszystkie niedziele.

W marcu sklepy zamknięte będą 11 oraz 18 dnia miesiąca. Kwietniowe niedziele wolne od handlu to zaś 1 (Wielkanoc), 8, 15 oraz 22. Zakupów nie zrobimy 13 oraz 20 maja (Zielone Świątki). W czerwcu sklepy zamknięte będą w niedzielę 10 oraz 17 dnia miesiąca. W lipcu czekają nas trzy niedziele, w których będzie obowiązywał zakaz handlu. To 8, 15 oraz 22 lipca. Obiekty handlowe zamknięte będą również 12 i 19 sierpnia. We wrześniu zakupów nie zrobimy zaś w trzy niedziele: 9, 16 i 23 września. Sklepy zamknięte mają być również 14 oraz 21 października i 11 oraz 18 listopada. Co ciekawe, w ostatnim miesiącu sklepy nieczynne będą tylko w jedną niedzielę, która przypada 9 grudnia. Nie musimy się więc martwić o świąteczne zakupy.


Co Polacy myślą o zakazie handlu w niedziele?

Okazuje się, że 58% Polaków popiera inicjatywę wolnych niedziel. Przeciwko jest 37% rodaków, a reszta nie ma w tym temacie własnego zdania.
Najlepszą opcją jest zakaz handlu w co drugą niedzielę miesiąca. Jakoś nie wyobrażamy sobie, by sklepy zamknięte były w każdą niedzielę. Wszystko jest jednak kwestią przyzwyczajenia. Obawiamy się jedynie o brak możliwości korzystania z obiektów usługowych, takich jak restauracje, sale zabaw czy kina, które na przykład zlokalizowane są w centrach handlowych. Polacy zwracają też uwagę na fakt, iż w większości sklepów ceny towarów mogą wzrosnąć. Wszystko dlatego, że pracodawcy będą zapewne chcieli w ten sposób odrobić 2 dni w miesiącu, w których sklepy będą zamknięte. Należy brać pod uwagę, że to właśnie w weekend właściciele obiektów handlowych generowali do tej pory największe zyski.
Wydaje się, że powody do zadowolenia mogą mieć za to właściciele sklepów online oraz mali przedsiębiorcy, którzy zdecydują się samodzielnie stanąć za ladą sklepu.

Zobacz także:
1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*