Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce w okresie dojrzewania dziewcząt, czyli około 14-16 roku ich życia. To głównie rozmowa z lekarzem oraz delikatne badanie profilaktyczne – z wykorzystaniem aparatu ultrasonograficznego bądź badanie palpacyjne. Dobry lekarz wykona również badanie piersi, by upewnić się, że rozwój nastolatki w tym aspekcie przebiega prawidłowo.
Oczywiście, do ginekologa warto chodzić profilaktycznie raz na 6 miesięcy, ale duża większość kobiet korzysta z wiedzy i doświadczenia tychże specjalistów znacznie częściej. Okazuje się, że pieczenie pochwy czy świąd miejsc intymnych to najczęstsze objawy, z którymi zgłaszamy się do lekarza.
Co ważne, regularnie do ginekologa powinny chodzić kobiety, które rozpoczęły współżycie i stosują antykoncepcję hormonalną oraz te, u których zdiagnozowano zaburzenia miesiączkowania spowodowane właśnie wahaniami hormonalnymi.
Kobiety nader często borykają się przecież z bolesnymi miesiączkami, plamieniami, upławami, nadżerkami, polipami, torbielami, mięśniakami macicy czy innymi nieprawidłowościami w obrębie narządu rodnego. Już pierwsze niepokojące objawy powinny być przesłanką do wizyty u ginekologa. Bardzo często, stan zapalny pochwy jest już na tyle rozwinięty, iż jego leczenie bywa trudne i długotrwałe. Nigdy nie powinnyśmy więc zwlekać z wizytą.
Pamiętajmy również, że to właśnie ginekolog jest specjalistą, do którego możemy zgłaszać się w celu zasięgnięcia porad w kwestii planowania rodziny. To właśnie on ma obowiązek przedstawienia wszelkich metod antykoncepcji czy wyjaśnienia procesu całego cykle kobiety. Do tego specjalisty zgłaszamy się, gdy nie możemy zajść w ciążę bądź występują jakiekolwiek problemy podczas współżycia – na przykład suchość pochwy. Na każdą dolegliwość są skuteczne leki, nierzadko wystarczy żel hialuronowy, innym razem lekarz wykona nieinwazyjny zabieg. Ważne jest, by nie bagatelizować jakichkolwiek nieprawidłowości.
Nie byłam u ginekologa od dwóch lat, jakoś ciężko jest mi się do niego udać, ze względu na to, że nie jest on zbyt przyjemny. Może byłybyście w stanie polecić mi kogoś z Warszawy ?
Fajny artykuł, dzięki niemu w końcu postanowiłam wybrać się do ginekologa, i rozwiać swoje obawy, czy wszystko u mnie w porządku, i wiecie co? Chwila stresu a teraz czuję się dużo lepiej i swobodniej, bo nie mam się czym martwić 🙂
Miałam to samo gdy byłam w wieku 14 lat. Słowo ginekolog kojarzyło mi się z drogą przez mękę a sama myśl że lekarzem może być facet budziło we mnie postrach.