Dlaczego polska porcelana jest tak słynna?

porcelana

Co ciekawe, porcelana, która wyrabiana jest w polskich fabrykach, znana jest nie tylko w naszym kraju, ale również w całej Europie. Co więcej, docenia się ja na całym świecie. Wpływ na ten fakt ma przede wszystkim doskonała jakość wyrobu i unikalne wzornictwo. Do dzisiaj porcelanę tworzą prawdziwi artyści, pasjonaci, dla których praca jest przyjemnością.

Porcelana jest droga a ta zabytkowa może stanowić niezwykle cenną inwestycję. Jej wartość jest tak duża nie tylko ze względu na drogi surowiec i technikę wyrobu, ale głównie poprzez jej kruchość – to zastawa bardzo delikatna, mało odporna na uszkodzenia. Jeśli da się więc zachować cały komplet przez kilkadziesiąt lat to z całą pewnością można tu mówić o niesłychanej wręcz sytuacji.

Porcelanę przede wszystkim kolekcjonujemy. W Polsce zwykło się ją wystawiać przy okazji ważnych uroczystości czy świąt. Nader rzadko spożywa się codzienne posiłki na porcelanowych talerzach. O porcelanę się też dba, jej posiadanie to świadectwo prestiżu. Rzadko kiedy wypozyczalnia zastawy, która oferuje wszelakie akcesoria gastronomiczne posiada na swoim zapleczu komplety z prawdziwej porcelany. Wypożyczanie takich naczyń byłoby po prostu nieopłacalne.

Zobacz także:
1 Komentarz

  1. Warto wspomnieć o Polskich kryształach, które też są jednymi z najlepszych. Kryształowe karafki oraz naczynia powinny robić furorę ze względu na ich wytrzymałość i piękny wygląd. Tak niestety nie jest bo wszyscy wybierają taniochę, która jest z plastiku albo z gliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*