Jak ściągnąć należności od kontrahenta?

adwokat rozwód warszawa

Opóźnienia w płatnościach od kontrahentów to niestety smutna codzienność wielu przedsiębiorców. Odzyskiwanie płatności od nieuczciwych klientów jest dosyć trudne. Brakuje państwowych narzędzi do walki z takim procederem, a niestety odpowiedzialność za zapłacenie podatku spada na przedsiębiorcę. Na nie otrzymywanie zapłaty w terminie skarży się 71% przedsiębiorstw. Jak odzyskać pieniądze na niezapłacone faktury? Poniżej przedstawiamy garść porad. 

Skuteczna windykacja: pierwszym krokiem wezwanie do zapłaty faktury.

Niewiele wystarczy, aby małe i średnie przedsiębiorstwa miały zagrożoną płynność finansową. Statystyki pokazują, że wystarczy 30 dni opóźnienie w płatnościach, aby tak się stało. 

Pierwszym krokiem, który powinien wykonać przedsiębiorca, gdy stwierdza opóźnienie w płatnościach, jest wysłanie formalnego monitu lub wezwania do zapłaty. Można taki monit przygotować samemu lub skorzystać z usług, które oferuje profesjonalny adwokat. Warszawa, Wrocław czy inne miasta to miejsca, w których zarejestrowanych jest sporo firm z sektora MŚP, więc na pewno można znaleźć prawnika, który pomoże w przygotowaniu profesjonalnego pisma.

Skuteczna windykacja: profesjonalna windykacja. 

Jeśli powielane monitów do zapłaty nic nie daje, to warto poszukać profesjonalnej firmy windykacyjne. Nie oznacza to od razu wejścia na ścieżkę wojenną z kontrahentem. Firmy windykacyjne najpierw próbują polubownie rozwiązać sprawę, wysyłając listy windykacyjne. Dopiero po wysłaniu serii takich listów, mogą one wstąpić na ścieżkę sądową. 

Skuteczna windykacja: pozew do sądu o zapłatę.

Jeśli dłużnik skutecznie wypiera się zapłaty, to ostatnim krokiem jest wstąpienie na ścieżkę sądową. Pozew o uregulowanie długu można złożyć samemu. Jednak większość taki spraw jest skomplikowana i uciążliwa dla przedsiębiorców — wtedy właśnie warto, jest skorzystać z usług, które oferuje profesjonalny prawnik. Warszawa to nieduże miasto, ale nawet tam można znaleźć profesjonalistów, którzy pomogą ze złożeniem pozwu i poprowadzeniem sprawy. 

Warto zauważyć, że takie sprawy mogą być dosyć proste, ale mogą również ciągnąć się latami. Niekiedy bywa, że dłużny kontrahent przestraszy się samego wezwania do sądu. Jednak istnieją dłużnicy, którzy mimo ewidentnej winy, i tak idą do sądu i wykłócają się przez lata. Dlatego warto nieraz zatrudnić profesjonalnego prawnika, który pomoże we wszelkich formalnościach.  

Zobacz także:
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*