Problemy żołądkowo-jelitowe, zmiany skórne czy nieświeży oddech? To może być problem z grzybicą przewodu pokarmowego!

mikrobiota jelit

Najczęstsze objawy kandydozy układu pokarmowego to brzydki zapach z ust, problemy z przełykaniem, czerwone zmiany na skórze. Mogą się również pojawić dolegliwości ze strony układu trawiennego, takie jak wymioty czy nudności. Grzybica układu pokarmowego czy też kandydoza przewodu pokarmowego spowodowana jest drożdżaki z rodzaju Candida spp., a samo zakażenie, chociaż nie jest bolesne, to powoduje liczne objawy.

Drożdżaki z rodzaju Candida, żyją w organizmie człowieka, nie powodując przy tym żadnych chorób ani dolegliwości. W przypadku osób zdrowych, nad nadmiernym rozrostem drożdżaków czuwa mikrobiota jelitowa. Jednak z powodu częstych antybiotykoterapii, przewlekłego stosowania leków, spadków odporności, nieprawidłowej diety bądź chorób może dojść do pojawienia się objawów grzybicy przewodu pokarmowego.

Jak można wyleczyć grzybicę jelita?

Podstawą leczenia grzybicy jelita jest dieta oraz celowana probiotykoterapia. Suplementacja probiotykami przynosi duże korzyści zdrowotne. Jednak najskuteczniej działa, jeśli dobrana jest indywidualnie do wyniku badań. Badanie mikroflory bakteryjnej jelit pozwala sprawdzić jakich bakterii jest za mało, a jakich za dużo. Dzięki temu można dobrać nie tylko rodzaj probiotyków, ale też ich dawkę i długość trwania terapii. Badanie bakterii w organizmie pokazuje czy występuje dysbioza jelitowa (niewłaściwy stosunek dobrych bakterii do patogenów), oraz czy nie doszło do przerostu grzybicy.

Dieta przeciwgrzybicza- co należy wyeliminować.

  • Cukier- w postaci cukru do kawy lub herbaty; ciasteczka, ciasta, cukierki, lody, drożdżówki, pączki, gotowe sosy, płatki śniadaniowe, itd.
  • Soki owocowe w kartoniku, soki wyciskane, duże ilości owoców o wysokiej zawartości cukru.
  • Miód, syrop klonowy, syrop z agawy, syrop daktylowy- pomimo ich walorów zdrowotnych zawierają cukier, który nasila objawy choroby.
  • Alkohol.
  • Produkty z oczyszczonych zbóż- białe pieczywo, makarony, drobnoziarniste kasze wymieniamy na produkty pełnoziarniste z dużą ilością błonnika.

Jak zdiagnozować grzybicę przewodu pokarmowego?

Aby sprawdzić czy borykamy się z problemem grzybicy, należy wykonać badanie mikroflory bakteryjnej i grzybiczej. Oceniamy wtedy stan naszych jelit, ilość dobry bakterii oraz czy nastąpił przerost grzybiczy. Do wyniku jest dołączony opis oraz zalecenia terapii mikrobiologicznej.

Ból brzucha, biegunka, wysypka- to tylko kilka objawów alergii pokarmowej!

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na spożycie określonego produktu, w której udział bierze układ immunologiczny. Alergie pokarmowe można podzielić na dwa rodzaje:

  • IgE – zależną, tzw. natychmiastową,
  • IgG –zależną, tzw. opóźnioną.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z bardzo szybką reakcją na spożyty pokarm – następuje to nawet w ciągu kilku sekund. W przypadku nadwrażliwości pokarmowej IgG- zależnej  przyczyn można się doszukiwać w dysbiozie jelitowej, czynnikach środowiskowych, genetycznych czy nieodpowiedniej diecie. W przeciwieństwie do alergii IgE-zależnej, w tym przypadku reakcja na alergen nie ujawnia się od razu, a może wystąpić dopiero po kilku godzinach a nawet dniach od spożycia pokarmu.

Dlaczego powstają alergie pokarmowe IgG- zależne?

W mechanizmie powstawania IgG zależnych nietolerancji główną rolę odgrywa bariera jelitowa – jej zadaniem jest ochrona przed przenikaniem do krwiobiegu fragmentów nieprawidłowych komórek flory bakteryjnej jelita, szkodliwych produktów procesu trawienia, a także patogennych wirusów i bakterii. Działanie wielu różnych czynników może doprowadzić do upośledzenia działania bariery jelitowej.

Jakie są objawy opóźnionej alergii pokarmowej?

Do najczęstszych objawów nadwrażliwości pokarmowych opóźnionych należą problemy z układem pokarmowym (wzdęcia, biegunki, zaparcia, bóle brzucha, zespół jelita nadwrażliwego), przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu, problemy dermatologiczne (egzema, trądzik, atopowe zapalenie skóry czy rumień), bóle głowy, a także gwałtowne zmiany masy ciała.

Jak zdiagnozować taką alergię?

Alergię pokarmową opóźnioną (IgG – zależną) diagnozuje się przy panelu pokarmowego. Badania te są często nazywane „testami nietolerancji pokarmowej”. W przypadku stwierdzenia alergii IgG-zależnej warto uzupełnić terapię o diagnostykę mikroflory i wprowadzić celowaną probiotykoterapię. Takie dwutorowe działanie pomaga szybko i skutecznie zażegnać problemy zdrowotne związane z alergią.

Wśród działań pozwalających na wyleczenie opóźnionej alergii pokarmowej wymienia się zastosowanie:

  • diety eliminacyjnej (eliminującej spożycie nietolerowanego przez nas produktu),
  • diety rotacyjnej (opierającej się spożywaniu pokarmów nieszkodliwych zamiennie z produktami nietolerowanymi),
  • probiotyków (pozwalają na przywrócenia prawidłowego funkcjonowania jelit.

Zobacz także:




5 Komentarze

  1. Ten artykuł jest niezwykle pouczający. Nigdy nie myślałem, że problemy żołądkowo-jelitowe mogą być związane z grzybicą przewodu pokarmowego. Teraz jestem bardziej świadomy i będę uważniej obserwować swoje zdrowie.

  2. Zmiany skórne i problemy z trawieniem mogą być sygnałem, że coś jest nie tak w naszym organizmie. Ten artykuł pokazuje, że grzybica przewodu pokarmowego może być przyczyną tych problemów.

  3. Nieświeży oddech to problem, z którym wiele osób zmaga się codziennie. Teraz, dzięki temu artykułowi, wiem, że może być związany z grzybicą przewodu pokarmowego. Ważne jest, aby zrozumieć tę kwestię i podjąć odpowiednie kroki w kierunku leczenia.

  4. Zawsze warto uważać na nasze zdrowie i zwracać uwagę na sygnały, jakie wysyła nasz organizm. Ten artykuł jest świetnym przewodnikiem po możliwych objawach grzybicy przewodu pokarmowego i jakie kroki podjąć, aby ją leczyć.

  5. Artykuł ten jest naprawdę użyteczny i może pomóc wielu ludziom zidentyfikować problemy zdrowotne, zanim staną się poważniejsze. Teraz rozumiem, że grzybica przewodu pokarmowego może mieć szerokie spektrum objawów i warto skonsultować się z lekarzem, jeśli coś jest nie tak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*