Szkolenia coachingowe – czy warto?

programy rozwojowe

W sieci można znaleźć mnóstwo informacji na temat programów rozwojowych, prowadzonych przez mentorów osobistych i biznesowych. Mają one wydźwięk albo bardzo negatywny albo bardzo pozytywny. Warto więc zastanowić się nad tym, co znajduje się pośrodku.

Trzeźwa ocena coachingu pozwoli wyrobić własną opinię na temat tego, co różnego rodzaju specjaliści oferują na rynku. Nie należy nikomu wierzyć na słowo. Ważna jest dokładna analiza, a także wzięcie pod uwagę wszystkich „za” i „przeciw”.

Coaching – programy rozwojowe

Od razu warto odrzucić pogląd, że wszystkie szkolenia coachingowe są złe. Jest to ocena bardzo niesprawiedliwa. Wielu liderów oferuje bowiem znaczącą pomoc, dzięki której wiele osób jest w stanie znacznie zmienić swoje życie. Zarówno zawodowe, jak i osobiste.

Jak to jest możliwe? Wszystko za sprawą specjalnych ćwiczeń (indywidualnych i grupowych), które pozwalają pożegnać się z różnego rodzaju ograniczeniami. Często związane są one z niepewnością, nieśmiałością i wrodzonym pesymizmem, który wielu osobom nie pozwala uwierzyć w siebie. Taka postawa to największa przeszkoda, której od razu trzeba się pozbyć.

Programy rozwojowe mogą okazać się pomocne także dla osób zmagających się z wewnętrznym marazmem. Awersją do działania i opuszczenia własnej strefy komfortu. Potrafią tkwić w niej przez wiele lat, a gdy w końcu zorientują się, że konieczna jest zmiana, nagle uznają, że jest już za późno. Nadal robią to, co do tej pory, bez nadziei na lepsze życie.

Omawiane szkolenia popychają takie osoby do zmiany. Odnajdują one w sobie wewnętrzną motywację i chęć do działania. Jednocześnie dowiadują się, jak pokochać siebie – trudno mówić tu więc o szkodliwości podobnych programów. Wręcz przeciwnie.

Oczywiście wiele zależy od tego, kto zajmuje się ich prowadzeniem. Selekcja agencji coachingowych i mentorów powinna być bardzo dokładna. Wszystko po to, aby podjąć właściwą decyzję i uniknąć różnej maści „ekspertów”, którzy tylko udają, że znają się na rozwoju osobistym.

Skuteczne przywództwo, pokonywanie własnych ograniczeń, odkrywanie wewnętrznego potencjału, zachęta do zmiany, indywidualne programy rozwojowe – oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Trzeba jednak nauczyć się, jak z niej korzystać. Dzięki temu realizowane szkolenia okażą się naprawdę skuteczne. Zagwarantują one pożądany efekt w postaci zmiany własnego nastawienia, a także poznania technik, które pozwolą w znaczący sposób poprawić jakość życia. Niezależnie od tego, w jakiej dokładnie sferze zmiana była najbardziej potrzebna.

Zobacz także:
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*